Zdjęcia do dowodu Łódź

Zdjęcia do dowodu
Zdjęcia paszportowe
Podstawowe wymagania

Zdjęcia do dowodu oraz zdjęcia paszportowe to tzw. zdjęcia biometryczne, których zadaniem jest umożliwienie identyfikacji znajdujących się na nich osób. Zdjęcia do dowodu i zdjęcia paszportowe by mogły zostać umieszczone na dokumentach wykonuje się według ściśle określonych zasad.

Muszą to być zdjęcia aktualne – zrobione maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu. Zdjęcia do dowodu i zdjęcia paszportowe muszą przedstawiać osoby bez nakryć głowy, czy okularów z ciemnymi szkłami. Dopuszczalne są okulary korekcyjne, które są stale noszone przez fotografowaną osobę. Nie trzeba również zdejmować soczewek kontaktowych o ile nie zmieniają koloru oczu. Osoba, która ma wykonywane zdjęcia paszportowe lub zdjęcia do dowodu może pozostać w nakryciu głowy jeżeli wymaga tego jej religia i należy do wspólnoty zarejestrowanej w Polsce. Zdjęcia do dowodu i zdjęcia paszportowe mogą przedstawiać osobę w delikatnej biżuterii, czyli takiej, która nie zaburza owalu twarzy. Biżuteria wyraźniejsza i zaburzająca owal jest dopuszczalna tylko w sytuacji, gdy jej usunięcie skutkowałoby uszkodzeniem ciała.

Jak oświetlać i kadrować zdjęcia do dowodu
lub zdjęcia paszportowe

Zdjęcia do dowodu i zdjęcia paszportowe, by zostały zaakceptowane muszą przedstawiać osobę fotografowaną maksymalnie do linii barków, tak by twarz zajmowała 70-80 % zdjęcia. Twarz musi być skierowana prosto w obiektyw, nie przekrzywiona, musi być widoczny owal twarzy bez półprofilu. Zdjęcia paszportowe i zdjęcia do dowodu muszą przedstawiać daną osobę naturalnie. Osoba fotografowana powinna mieć zamknięte usta i widoczne brwi, które są niezwykle charakterystyczną cechą wyglądu. Obecnie zdjęcia paszportowe i zdjęcia do dowodu nie wymagają odsłaniania uszu, a jedynie owalu twarzy.

Ważne! Jeśli zdjęcie wykonane jest prawidłowo, ale cechy fizyczne (wrodzone lub spowodowane chorobą, czy wypadkiem) powodują zamknięte oczy, nienaturalny wygląd twarzy, czy otwarte usta urząd zaakceptuje fotografię.

Zdjęcia paszportowe i zdjęcia do dowodu musza być wykonywane na białym, jednolicie oświetlonym tle. Twarz osoby fotografowanej również musi być równomiernie oświetlona. Zdjęcie musi być ostre, z naturalnym kontrastem, nie prześwietlone – by był wyraźnie widoczny owal twarzy. Nie można przesadzić z obróbką – należy zachować neutralną kolorystykę i właściwą gęstość tonalną (ani za jasno, ani za ciemno). Kolor skóry musi być neutralnie odwzorowany.

Zdjęcia do dowodu lub paszportowe
dla małych dzieci

Zdjęcia do dowodu i zdjęcia paszportowe mają nieco inne kryteria prawidłowości w przypadku dzieci do 5 roku życia. W ich dokumentach zdjęcia nie muszą spełniać wszystkich wyżej wypisanych wymogów – wystarczy tylko odsłonięta twarz oraz jednorodne, jasne tło bez ozdób w kadrze.

Jak przygotować się do zrobienia  zdjęcia do dowodu lub paszportowego?

Obróbka cyfrowa daje szerokie możliwości, ale zdjęcia do dowodu nie mogą podlegać retuszowi. Dlatego też lepiej na sesję przyjść z twarzą wypoczętą.

Ubrania prawie nie widać, jednak widoczny jest kawałek ramion, więc warto zadbać o neutralny, bardziej formalny strój (fantazyjny, przyciągający wzrok kołnierzyk nie jest dobrym pomysłem). Na wizytę w zakładzie fotograficznym nie ubieraj także golfa, kaptura, ubrań bardzo wzorzystych, czy wyrazistej biżuterii, która zakłóca owal twarzy.

W przypadku kobiet: Nie nakładaj zbyt krzykliwego makijażu. Jeśli chcesz zdjęcie w makijażu powinien być on neutralny i matowy. Nie może dominować, ani znacznie zmieniać wyglądu twarzy. Delikatne podkreślenie oczu i kości policzkowych, czy zastosowanie matującego podkładu ukrywającego niedoskonałości w przypadku zdjęć paszportowych i zdjęć do dowodu jest w porządku, jednak stosowanie kolorowych cieni i wyrazistej szminki może poskutkować tym, że urząd odrzuci fotografię.

W przypadku mężczyzn: Zdjęcie do dowodu, czy zdjęcie paszportowe może przedstawiać cię w brodzie, wąsach lub zaroście jeżeli nie utrudniają one rozpoznania cię.

Pamiętaj! Dokument ze zdjęciem będzie okazywany przez kolejne 10 lat – zadbaj więc o swój wygląd. My zajmiemy się resztą.

Zdjęcia do dowodu Łódź
Szybko i profesjonalnie!

Wykonujemy zdjęcia do dokumentów profesjonalnie – mamy długi staż i ogromne doświadczenie w przygotowywaniu sesji, oświetlaniu studia oraz obróbce zdjęć cyfrowych. Oddajemy gotowe zdjęcia już w kilka godzin! Swoje fotografie możesz otrzymać również na płycie, co ułatwi elektroniczne złożenie wniosku i odebranie dokumentów.